Саудиска Арабија е домаќин на Светското првенство во 2034 година

Се зборуваше за тоа кој ќе биде домаќин на Светското првенство во 2034 година, а сега се чини дека сѐ е готово.

Тоа ќе биде Саудиска Арабија, која останува единствениот кандидат. Поточно, Саудијците беа единствените кои доставија писмо за намери за организација на Светското првенство во 2034 година.

Нормално, процедурата е таква што прво се поднесуваат писма за намери до организацијата, потоа се поднесуваат официјални кандидатури, па потоа се гласа. Сепак, се чини дека овојпат процедурата не е толку важна со оглед на тоа што веста за домаќин на Саудиска Арабија ја потврди и претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

– Најголемото шоу на земјата ќе го организираат Канада, Мексико и Соединетите Американски Држави во 2026 година – во Северна Америка. Следните две изданија на Светскиот куп на ФИФА ќе се одржат во Африка (Мароко) и Европа (Португалија и Шпанија) – со три славенички натпревари одиграни во Јужна Америка (Аргентина, Парагвај и Уругвај) – во 2030 година и во Азија (Саудиска Арабија) во 2034 година. Трите изданија, петте континенти и десетте земји вклучени во организирањето натпревари на турнирот – тоа го прави фудбалот навистина глобален!

Процесите за наддавање беа одобрени со консензус преку Советот на ФИФА – каде што се претставени сите шест конфедерации – по конструктивен дијалог и опсежни консултации. Ви благодариме на сите што учествувавте во оваа позитивна размена. Фудбалот го обединува светот како ниеден друг спорт, а Светското првенство е совршен приказ за пораката за единство и инклузија и дава важна илустрација за тоа како различните култури можат да бидат заедно и како можат подобро да учат и да се разбираат. Додека живееме во сè поделен и агресивен свет, уште еднаш покажуваме дека фудбалот, водечкиот спорт во светот, обединува како ништо друго. На сите ни се потребни овие можности за единство, а претстојните Светски првенства на ФИФА даваат единствена сила за доброто во овој поглед – напиша Инфантино на својот Инстаграм профил.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.