Саудиска Арабија преговара со Турција за депозит во долари во турската централна банка

Саудиска Арабија преговара со Турција за депозит од 5 милијарди долари во турската централна банка, изјави портпаролот на саудиското Министерство за финансии, сигнализирајќи поддршка за напорите на Анкара да ја стабилизира лирата.

„Ние сме во завршна фаза од преговорите за исплата на депозит од пет милијарди долари во централната банка на Турција“, изјави портпаролот.

Турската централна банка одби да ги коментира разговорите. Неименуван информиран турски функционер рече дека разговорите за размена на валута или договор за депозит со Саудиска Арабија се во завршна фаза.

Турската економија е под голем притисок поради падот на вредноста на лирата и инфлацијата што надмина 85 отсто. Договорот за замена или депозит ќе ги зголеми девизните резерви на Турција, што централната банка ги користи за стабилизирање на девизниот курс на домашната валута.

Инструментот за размена ќе вклучува исплата на Саудиска Арабија од пет милијарди долари на Турција, која за возврат би платила противвредност во лири на Ријад. Во договорениот рок Турција би и ги вратила доларите на Саудиска Арабија и би ги добила назад лирите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.