СБУ покренува обвиненија против шефовите на регионите на Доњецк, Запорожје, Керсон поради референдумите

Службата за безбедност на Украина (СБУ) обвини 16 лица за соработка за организирање референдуми во регионите на Народна Република Доњецк (НРД) и Народна Република Луганск (НРЛ), Запорожје и Керсон за приклучување кон Русија.

Списокот ги вклучува шефот на НРД, Денис Пушилин, шефот на воено-цивилната администрација на регионот Запорожје Евгениј Балицки, шефот на воено-цивилната администрација на регионот Керсон Владимир Салдо и неговиот заменик Кирил Стремусов.

„СБУ покрена обвиненија против уште 16 организатори на  референдумите“, се вели во соопштението на каналот Телеграм на агенцијата. Се прецизира дека истражителите поднеле обвиненија против организаторите за „заеднички активности“ според Кривичниот законик на Украина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.