СДСМ: Започнавме нова епата, преговори со ЕУ за македонски јазик и заштитен идентитет

Република Северна Македонија започна нова етапа, реализација на уште една стратешка цел – членство во Евопската унија и по По 17 години конечно заслужено ги започнавме преговорите за членство во Унијата., велат во соопштение од владејачката СДСМ.,

„Процесот на преговори ќе се води на македонски јазик, со чиста формулација, без фусноти и додавки.

Историските прашања остануваат надвор од преговарачкиот процес, македонскиот идентитет, македонската посебност и историја се трајно заштитени.

Пропаднаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Левица за наводна асимилација и бугаризација на државата, во ЕУ влегуваме како Македонци а македонскиот јазик ќе биде рамноправен со останатите службени јазици во ЕУ.

Македонската иднина е загарантирана и таа е европска со полноправно членство во големото европско семејство“, уверуваат од СДСМ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.