Се распадна американската група на ветерани во Украина

Приватна воена компанија „Моцарт, која обезбедува обука за украинските војници, треба да го промени своето име, објави ко-основачот на групата, Ендрју Милбурн.

„Денес беше последниот ден за групата Моцарт. Групата Моцарт заврши денеска. Името и субјектот станаа предмет на судски спор и оттргнување на вниманието од нашата основна мисија: обука на украински војници и спасување цивили. Но, мисијата и луѓето продолжуваат“, напиша Милбурн во објавата на социјалните мрежи.

Основана од американските државјани Ендрју Милбурн и Ендрју Бејн минатата година во март, групата Моцарт се сметаше од некои како одговор на Западот на Вагнер групата – руската приватна воена компанија која учествува во тековните непријателства меѓу Москва и Киев. Групата беше крајно двосмислена за своите цели, инсистирајќи на тоа дека се занимава со исклучиво „хуманитарна“ работа, но, во исто време, признавајќи дека ги обучувала силите на Киев.

Групата „Моцарт“, исто така, стана предмет на повеќе контроверзии во последно време. Кон крајот на минатата година,  Милбурн даде експлозивни забелешки на подкастот „Team House“, наведувајќи дека „за***ни луѓе ја водат Украина“ и признава дека „не е воопшто голем обожавател“ на земјата.

Водачот на платеници, исто така, осуди „голем број работи“ што силите на Киев ги прават со руските заробеници со што ја прекршуваат Хашката конвенција за законите за вооружени конфликти.

Групата, исто така, е оштетена од конфликтот меѓу нејзините ко-основачи, при што Бејн го обвини Милбурн за кршење на американските прописи за трговија со оружје и дека сака да ги прошири операциите за обука на „Моцарт“ во Ерменија. Судскиот процес го обвини Милбурн и за проневера на пари, за организирање кражби на хуманитарни материјали во Украина, за поткуп на украински воени лидери, па дури и за сексуално вознемирување на колешка.
Милбурн, пак, го обвини Бејн дека сака да изнуди пари од групата „Моцарт“ и дека ги обвинува неговите блиски врски со Русија, што Бејн го негира.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.