Се стабилизира здравствената состојба на Макрон

169

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој е заразен со коронавирусот, е во „стабилна здравствена сосојба“ во однос на дена претходно и неговите клинички и параклинички показатело се добри, објави во средата Елисејскиот дворец.

Макрон, кој е во изолација во службената резиденција Ла Лантерн во Версај крај Париз, „и натаму ги има симптомите на болеста Covid-19 (замор, кашлање, болки во мускулите) кои не го спречуваат да гизвршува своите функции“, се наведува во соопштението кој го потпишал лекарот на францискиот претседател, Жан-Кристоф Перошон.

Инфицираност со коронавирус кај Макрон беше потврдено во четвртокот, Во петокот ветои дека секој ден ќе ја известува јавнсота за својата здравствена состојба, снимајќи и триминутно видео кое го објави на социјалните мрежи. Притоа откри дека е „уморен, дека го боли глава и и дека има сува кашлица“.

Франција е една од најпогодените европски земји во пандемијата на коронавирусот, која во поетокот го мина прагот од 60.000 починати.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.