Седум македонски спортисти ќе добиваат стипендија од МОК до Летните олимписки игри 2024

49

Македонскиот олимписки комитет (МОК) ги објави имињата на седум спортисти кои како олимписки кандидати ќе добиваат стипендија сѐ до Летните олимписки игри 2024 во Париз.

Прв на листата е олимписки вицешампион во таеквондо, Дејан Георгиевски, кој ќе инкасира по 1.600 долари, додека на листата се уште двајца од истиот спорт и тоа Филип Додевски со 1.100 долари, Анамарија Георгиевска со 800 долари. Првиот македонски спортист кој обезбеди норма за ланските Игри во Токио, Магомедгаджи Нуров, ќе добива по 1.300 долари, а неговиот „соборец“, Владимир Егоров, ќе добива по 1.100 долари. Помош ќе добиваат и атлетичарот Дарио Ивановски и Борјан Бранковски во спортско стреличарство, кои ќе добиваат по 800 долари.

Според информацијата од МОК, оваа листа не е конечна, бидејќи ќе биде обезбедена финансиска помош и за други спортисти, кои во меѓувреме ќе докажат со своите најдобри резултати дека евентуално ќе можат да освојат норма за учество на ЛОИ во Париз.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.