Седум партии не се обврзаа дека ќе го почитуваат кодексот за фер и демократски избори

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 82

Од 17 подносители на кандидатски листи, четири не испратија свои претставници, а тројца од присутните не го потпишаа кодексот за фер и демократски избори.

Претседателот на „ГРОМ“, Стевчо Јакимовски, кој не го потпиша ниту кодексот за претседателските избори, и овојпат одби да стави потпис.

Покрај него, не се потпишаа ниту претседателите на партиите „Демократи“ и „Работничка партија“.

Сметаат дека изборите нема да бидат фер,затоа што актуелниот Изборен законик ги фаворизира големите партии.

Дел и од тие што потпишаа се пожалија на неправедна распределба на државните пари.

Од „Левица“ не испратија свој претставник, а немаше потписници ниту од партиите „Родина“, „Трета“ и „Единствена Македонија“. Големите политички субјекти го потпишаа кодексот.

Претседателот на ДИК, Александар Даштевски им го прочита кодексот, преку чие потпишување испраќаат порака за фер избори и почитување на сите правила, закони и прописи.

Кампањата за парламентарните избори почнува утре, а првиот круг од гласањето е на 8 мај.