Седуммина убиени, 13 ранети при експлозија на бомба во Југоисточна Турција

17

Седум лица загинаа, а 13 се ранети во Југоисточна Турција откако експлодира рачно изработена бомба поставена на пат, при преминување возило со локални жители.

Како што пренесуваат турските медиуми, нападот бил извршен синоќа во општината Кулп, во југоисточната турска област Дијарбекир.

Првично беше соопштено за четворица убиени и 13 ранети.

Се претпоставува дека експлозивот го поставиле борците на Курдистанската работничка партија (ПКК).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.