Седумината пациенти кои се тестираа се негативни на коронавирус, тестот ќе се повтори само кај пациентот од Кочани

71

Резултатите на седумтемина пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на коронавирус, а на едно лице тестот ќе се повтори,  соопшти Министерството за здравство.

Денеска се тестираа пациенти од Куманово, Тетово, Кичево, Охрид, две трудници од Дебар и еден пациент од Кочани, чиј брис пристигнал преку Центарот за јавно здравје од Штип.

„Тестот на пациентот од Кочани, е негативен, но заради типичните симптоми на вирусот, истиот се повторува“, велат од кабинетот на министерот Венко Филипче и додаваат оти дополнително ќе информираат за резултатот.

Во земјава има 18 лица заразени од коронавирус, од кои 13 се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје, а петмина се во болницата во Дебар.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.