Сеизмолозите информираат за нов земјотрес на крајбрежјето на Турција

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во четвртокот вечерта во близина на брегот на Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот е регистриран во 19,59 UTC (20,59 часот по македонско време). Епицентарот на подземниот удар е рагистрирна на 46 километри југозападно од провинцијата Мерсин, додека хипоцентарот е на длабочина од 10 километри.

Информациите за можни жртви и разурнувања не продолжија.

Земјотреси со магнитуди од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер на 6-ти февруари со интервал од девет часа ја погодија провинцијата Кахраманмараш во југоисточна Турција. Потресите се почувствувани во 11 провинции во земјата и соседните држави, вклучително и Сирија. Турските власти земјотресот го нарекоа „катастрофа на векот“, а речиси 48 илјади луѓе станаа жртви на стихиите само во Турција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.