Секој напад врз анектираната територија ќе биде напад врз Русија, соопшти Кремљ

Кремљ денеска соопшти дека нападите врз кој било дел од територијата на Украина што претседателот Владимир Путин сака да го анектира ќе се сметаат за агресија против самата Русија, додавајќи дека Русија ќе се бори да го преземе целиот Регионот Донбас. Претседателот Владимир Путин денеска, како што е најавено, треба да прогласи анексија на скоро 20 насто од територијата на Украина, ескалирајќи ја седуммесечната војна и внесувајќи ја во непредвидлива нова фаза. Станува збор за украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, главно или делумно окупирани од руски или сили поддржани од Русија.

Запрашан дали нападот на Украина врз териториите што Русија тврди дека се нејзини ќе се смета за напад врз Русија, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече: „Тоа нема да биде ништо друго“. Русија ќе ги анектира овие региони откако одржаа гласање во окупираните области на Украина. Западните влади и Киев рекоа дека набрзина организираните референдуми го прекршиле меѓународното право, биле принудни и целосно нерепрезентативни. Додека Русија го контролира речиси целиот Луганск, за кој сепаратистите поддржани од Русија тврдат дека се Луганска Народна Република, таа има контрола на само околу 60% од регионот Доњецк. Самонаречената сепаратистичка Народна Република Доњецк, поддржана од Русија, претендира на целата украинска провинција Доњецк.

Луганск и Доњецк, со население од околу 6 милиони пред инвазијата, колективно се познати како Донбас, главно рускојазичен центар. Конфликтот во источна Украина започна во 2014 година, откако прорускиот претседател беше соборен во украинската револуција Мајдан и Русија го анектираше Крим.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.