Села најави ново парламентарно мнозинство по локалните избори

165

По локалните избори можно е ново парламентарно мнозинство. Ова го најавува претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села во рамките на изборната дебата во Економски магазин на Алсат.

Според него, по 17 октомври, СДСМ и ДУИ ќе го загубат легитимитетот од граѓаните.

„По изборите е можно ново парламентарно мнозинство бидејќи СДСМ и ДУИ ќе ги загубат изборите и со тоа ќе го загубат целиот морален кредибилитет за да продолжат да управуваат со народот.На нив ќе им биде одземена власта со гласање на локалните избори и секако очекувањата на опозицијата се да има нова Влада“, изјави Зиадин Села, претседател на АА.

Најавите на премиерот Зоран Заев за проширување на парламентарното мнозинство и евентуално отцепување на Алтернативата од коалицијата, Села ги опиша како страв на премиерот од губење на власта.

„Тој, за да спречи празнење на владиниот базен се обидува да не убеди дека ќе има зголемување. Јас знам сега дека не можам да зборувам за другите. Немам право да зборувам во име на друг претседател на партијата. Ние сме во коалиција со Алтернативата, не зедовме никого како заложник“, потврди Зиадин Села, претседател на АА.

Села зборуваше и за отстранување на 20% од Уставот.

„Никој нема право да го смени јазикот на друг како што тој го нарекува преку уставна дефиниција или закон. Преправени дефиниции кои навистина имаат за цел да го направат привремено. Ова е идејата за уставот“, нагласи Зиадин Села, претседател на АА.

Зборувајќи за анкетите, според Села, внатрешните анкети на АА-ААА ја покажуваат опозициската коалиција како победник во повеќето албански општини.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.