Сензација: Мексико им одржа лекција по кошарка на САД

99

Кошаркарската репрезентација на Мексико запиша сензационална победа над фаворитот САД со 97:88, во рамки на квалификациите за Светското првенство во 2023 година.

Селекцијата на САД во овие квалификации игра без своие најдобри кошаркарски ѕвезди, но и покрај тоа, ретко кој веруваше дека може да дојде до сензација.

Сега, по две одиграни кола, Мексико е единствената непоразена селекција во групата Д, Порторико има скор 1-1 исто како и САД, додека Куба претрпе два пораза.

Најефикасен во победничкиот тим беше Орландо Мендес-Валдес со 27 поени, додека на спротивната страна прво име беше Ајзеа Томас со 21 кош.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.