Серена ќе ја донира паричната награда од Оукленд за помош со пожарите во Австралија

30

Серена Вилијамс ќе ја донира паричната награда од турнирот во Оукленд (Нов Зеланд) за да помогне во борбата против пожарите во Австралија. Ова стана познато по крајот на турнирот.

За неговото освојување, Серена освои 43.000 долари. Токму оваа сума ќе оди во корист на оние кои се засегнати од природната непогода.

Во финалето на турнирот, Американката ја совлада својата сонародничка Џесика Пегула со 6: 3, 6: 4 и ја освои 73-тата титула во кариерата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.