Серена Вилијамс убедлива против Шарапова

52

Серена Вилијамс ја совлада руската тенисерка Марија Шарапова со 2-0 во првото коло на Грен слем турнирот во Њујорк.

Двата сета осмата носителка ги доби со по 6:1.

Од првите десет фаворитки во 2.коло досега пласман изборија Ешли Барти (2. носителка), каролина Плишкова (3. носителка), Елина Свитолина (5.носителка) и Медисон Кис (10. носителка).

Вкупниот награден фонд на УС Опен е 57,2 милиони долари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.