Серија А: Јувентус надомести три гола заостанување, Верона избори опстанок

Во средбата од 37. коло на италијанското фудбалско првенство Болоња и Јувентус одиграа 3:3 откако Јуве во самата завршница надополни негатива од три гола.

Откако домашните поведоа со 3:0, се чинеше дека Болоња ќе ја оствари првата победа против торинската „Стара дама“ по 2011 година, кога славеше во Торино со 2:0, а првата победа на домашен терен против Јувентус по цели 26 години. .

Сепак, „ранетиот“ Јуве под водство на тренерот на младиот тим Паоло Монтеро, кој привремено го презеде кормилото откако Масимилијано Алегри доби отказ, направи чудесен пресврт и на крајот беше чекор до победата.

Болоња поведе во 2. минута со голот на Рикардо Калафиори, а во 11. минута беше 2:0 откако погоди Сантијаго Кастро погоди. Кога Калафиори го постигна својот втор гол на натпреварот во 53. минута за предност на домаќините од 3:0, се чинеше дека Болоња рутински ќе слави. Сепак, се случи чудесен кам-бек на гостите, кои во интервал од само седум минути постигнаа три гола, од 76. до 84. минута.

На 1:3 намали Федерико Киеза во 76. минута, Аркадиуш Милик погоди за 2:3 во 83. минута, а минута подоцна Кенан Јилдиз израмни на 3:3. Во самата завршница гостите имаа уште две можности за целосен пресврт, но на крајот останаа 3:3.

Двете екипи веќе се пласираа во Лигата на шампионите, а ова беше дуел за третото место. Одлуката кој ќе биде зад Интер и Милан е одложена за последното коло, во кое Болоња и Јуве влегуваат боовно израмнети.

Во претходниот натпревар во понеделникот Верона на гости ја победи Салернитана со 2:1 и ги освои бодовите важни за опстанок во елитното друштво. Головите за победа на Верона ги постигнаа Томаш Суслов во 23. минута и Михаел Фолоруншо во судиското надополнување на првиот дел, додека Алесандро Заноли погоди за домаќините во 90. минута.

Салернитана следната година ќе игра во Серија Б, а со оваа победа Верона скокна на 13-то место обезбедувајќи прволигашки спас. Пред крајот на колото има четири бода повеќе од Емполи на 18-та позиција што води во послаб пласман. Сасуоло со 29 и Салернитана со 16 бодови се сигурни патници во Серија Б.

Интер од поодамна ја осигури ритуалата и моментално има о 93 бода пред градскиот ривал Милан кој има 74, а Болоња и Јувентус сега имаат по 68 бодови.