Шест убиени во нападот на католичка црква во Буркина Фасо

61

Шест лица, меѓу кои и свештеник се убиени во неделата утрото во напад во текот на мисата во католичката црква во Дабла, на северот од Буркина Фаса, се дознава од локални и безбедносни извори.

„Околу 9 часот по локално време во текот на мисата, вооружени лица упаднале во католичката црква и пукале додека верниците се обидувале да побегнат“, рекол градоначланикот на Дабла, Усман Зонго. Напаѓачите убиле пет лица и свештеник кој ја предводел мисата, додал.

Според полициски извор, нападот го извела група вооружени мажи на возраст меѓу 20 и 30 години. Потоа ја запалиле црквата, како и околните продавници и заминале до амбулантата која ја пребарале и запалиле болничко возило, додал Зонго. Во градот во неделата владеела паника, луѓето не излегувале од домовите, продавниците биле затворени.

Нападот е изведен два дена откако на северот од Буркина Фасо двајца француски воени специјалци загинаа во операцијата за ослободување четворица заложници грабнати од исламистичка групација.

Букрина Фасо последните четири години е соочена со сѐ почести напади кои им се припишуваат на џихадистичките групи. Во прво време нападите беа концентрирани на северот, а подоцна ги зафатија и другите региони и главниот град. Од 2015 година во нападите се убиени околу 400 лица, според податоците на агенцијата AFP.

Цел на џихадистичките напади редовно се верски лица, и христијански и муслимански. Кон крајот на март шест лица беа убиени во нападот врз протестантска црква во Силгаџи, на северот од Буркина Фасо. Претходно во февруари беше убиен еден салезијански мисионер, Џихадистите убија и неколку имами, бидејќи ги сметале за недоволно радикални и ги обвинувале за состаботка со властите. Аналитичарите тврдат дека нападите врз црквите се дел од стратегијата на џихадистите да се разгори меѓурелигиски судир.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.