Северен Израел во пламен, Хезболах испука над 200 ракети во еден ден

Повеќе од 200 ракети и проектили се истрелани кон северен Израел. На многу места избувнуваат пожари. Илјадници хектари се запалени и горат. И стравот е дека ова е многу далеку од завршено. Одговорот на Хезболах, во средата, на убиството на Талеб Абдулах, „највисокиот командант убиен од почетокот на војната“, беше најголемото ракетирање во последните месеци, но се верува дека ова не е крајот на тој одговор.

Портпаролот на ИДФ изјави утрово дека во текот на ноќта борбени авиони на ИДФ ги нападнале воените структури на Хезболах во областа Ајта аш Шаб, како и дополнителна терористичка инфраструктура во областа Ајната во јужен Либан. Бил лансиран и пресретнувач кон сомнителна цел за која се покажа дека е лажна идентификација.

„Тоа беше ден на ескалација, на непрестајно пукање, навлегување на непријателски авиони“, изјави шефот на Советот на Горна Галилеја, Џора Салц, за Ynet во средата навечер.

Салц се обрати до владата: „Ние, жителите на северот, сме силни. Бараме од израелската влада – изгаснете го огнот, не ја гаснете нашата надеж“.

Салц додаде: „Никој во оваа влада навистина не се грижи, никој од министрите и членовите на Кнесетот не ѕвони и нема да ѕвони. Дали некој во владата воопшто разбира каков Шавут (еврејски празник) имавме овде?“.

Железната купола, познатиот ракетен штит што ги чува Ерусалим и Израел, повторно беше активиран. Израелското Министерство го објави ова видео со цел да потсети колку е важен овој ракетен штит и како израелската армија успешно ги штити своите граѓани.

Министерството на шега наведува дека ракетите на Хезболах служеле како огномет за прославата на Шавуот, со што покажале доверба во ефикасноста на неговата „Железна купола“.

Од видеото се гледа дека добар дел од Израелците се навикнати на вакви „моменти“, но сепак мнозинството во паника избега. Во прашање е северен Израел, се вели во соопштението на израелското Министерство за одбрана.

Шефот на Советот на Метула, Дејвид Азулаи, во четвртокот наутро на Армиското радио рече: „Израелската влада продолжува да молчи, не прави ништо. Слушам многу разговори, но нула акција… Никој не ни кажува кога , како и зошто израелската влада донесе одлука да се откаже од Галилеја“.
На прашањето дали некој од владата разговарал со нив за време на празникот, особено во средата кога беа испукани повеќе од 200 ракети, Азулаи одговори: „Дали навистина мислите дека ќе си го нарушат сопствениот празничен одмор, па дури и пред празникот?

Хезболах допрва ќе го користи оружјето што го собра по Либанската војна во 2006 година

Во последниве месеци, а особено во текот на минатиот викенд, Хезболах ја демонстрираше силата на прецизното оружје што го собра по Либанската војна во 2006 година.

Извештаите од Либан покажуваат дека заедно со директни удари врз неколку згради во Горна Галилеја, по атентатот на високиот теренски командант на Хезболах, Хезболах, исто така, ја нападнал фабриката Пласан во кибуцот Саса. Фабриката е позната по производството на оклопи за оперативни возила на ИДФ, како и за странските војски. Хезболах периодично се обидуваше да нападне значајни одбранбени индустрии на северот, како што е Институтот Дејвид во Кирјат Јам, дел од израелскиот одбранбен гигант Рафаел и други капацитети кои произведуваат оружје низ Галилеја.

Северен Израел е дом на големи производствени и развојни комплекси кои се дел од одбранбените индустрии на земјата. Деталите за локацијата и големината на многу од овие објекти, вклучувајќи ги и стратешките, како оние на Елбит и Рафаел, се добро познати и јавно достапни на интернет, што ги прави релативно лесни цели.

Сепак, засега нема извештаи за значителна штета на овие објекти, иако се пријавени успешни пресретнувања на обиди за нивно ракетирање. Овие постројки се сметаат за витални и затоа работат дури и за време на конфликтот.
Во овие северни објекти се развиваат и произведуваат разни видови ракети за воздухопловните сили и копнените сили, бомби, извидувачки и нападни беспилотни летала и системи за активна одбрана (вклучувајќи го и системот Трофи за оклопни возила). Може да се претпостави дека Хезболах го насочува своето најзначајно оружје, кое го има акумулирано во последната деценија и допрва треба да го користи, кон овие објекти: стотици прецизни проектили со боеви глави способни да носат до еден метрички тон експлозив.

Според проценките на ИДФ, Хезболах поседува и руски крстосувачки ракети „Јахонт“, првенствено наменети за гаѓање крајбрежни или поморски средства како што се израелските гасни платформи и поморската база Хаифа. „Јахонт“ е ефикасен во опсег од неколку стотици километри, способен да стигне до пристаништето Ашдод и блиската поморска база.

На почетокот на април, Иран лансираше голем број беспилотни летала од далечина од илјадници километри, од кои повеќето беа пресретнати далеку од Израел.

ИДФ има за цел да ја одржи работата на фабриките и базите дури и во сценарија во кои што Хезболах лансира рој беспилотни летала во Израел, за да го зачува функционалниот континуитет. Ова исто така важи и за базите на воздухопловните сили кои се подготвуваат за потенцијални напади, особено за постројките за противвоздушна одбрана како што се батериите Iron Dome, Arrow и David’s Sling, кои најверојатно ќе бидат клучни цели во секој обемен прецизен напад на Хезболах.

Одговорот на ИДФ на овие закани е двоен: Прво, офанзивен пристап. Во секоја значајна воена операција против Хезболах, веројатно е дека првичните цели ќе бидат резервите на ракети и беспилотни летала, или барем поголемиот дел од нив. Ова би било слично на операцијата Густина, која ја започна воената кампања против Хезболах за време на Втората либанска војна, насочена кон примарната закана на Хезболах во тоа време – ракетите Фаџр. Успехот на слична операција во летото 2024 година ќе зависи од квалитетот на разузнавањето на ИДФ и од способноста на Хезболах да ги прикрие и заштити овие залихи низ Либан.

Вториот аспект на одговорот на ИДФ е одбранбен: муницијата што ги преживува израелските напади и е лансирана на стратешки цели во Израел ќе наиде на одбранбените бариери што ИДФ ги постави околу своите клучни бази, особено оние на воздухопловните сили, военото разузнавање… Овие одбранбени мерки вклучуваат активни одбранбени системи како батерии Iron Dome и пасивна заштита како што се армирани простории, засолништа и бункери.

Во последниве години, некои од овие стратешки објекти, како што се електрани и одбранбени фабрики, се зацврстија со слоеви од армиран бетон за да се одржи оперативниот континуитет и да се минимизира штетата. Овие објекти и фабрики се клучни за снабдувањето со оружје на ИДФ, особено во случај на зголемена меѓународна изолација против Израел.