Северна Кореја порача дека војната е „неизбежна“, ќе лансира сателити и ќе прави дронови

Северна Кореја вети дека ќе лансира три нови шпионски сателита, ќе произведува воени беспилотни летала и ќе го зајакне својот нуклеарен арсенал до 2024 година, додека водачот Ким Џонг-ун рече дека американската политика ја прави војната неизбежна, се вели во извештаите. државните медиуми во неделата.

Ким остро го критикуваше Вашингтон по петдневните состаноци на владејачката партија за поставување на економски, воени и надворешнополитички цели за следната година.

„Факт е дека војната може да избие на Корејскиот полуостров во секој момент“, рекол на состанокот Ким, според државната новинска агенција KCNA и ѝ наложил на армијата да се подготви за „пацифизирање на целата територија на Јужна Кореја“, вклучувајќи и нуклеарни бомби доколку е потребно, како одговор на секаков напад од страна на соседната земја.

Говорот на Ким доаѓа на прагот на годината кон чиј крај ќе се одржат клучните избори во Јужна Кореја и САД. Геоплоитичките аналитичари предвидуваат дека Северна Кореја ќе продолжи со кампањата на воен притисок за да стекне предност пред претседателските избори во САД во ноември, кои би можеле да доведат до враќање на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој разменуваше и закани и историска дипломатија со Ким.

„Пјонгјанг можеби ги чека претседателските избори во САД за да види што можат да постигнат нејзините провокации со следната администрација“, рече Лејф-Ерик Исли, професор по меѓународни студии на Универзитетот Евха Воманс во Сеул.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека е отворена за разговори, но воведе нови санкции бидејќи Северна Кореја продолжува со новите ракетни тестови забранети со санкциите на Обединетите нации. САД, исто така, ги засилија континуираните воени маневри и распоредија повеќе дополнителна воена опрема, вклучувајќи нуклеарни подморници и големи носачи на авиони, во близина на Корејскиот полуостров.

Ким, имајќи ги предвид таквите потези на Вашингтон, рекол дека враќањето на таквото вооружување целосно ја трансформира Јужна Кореја во „напред воена база и нуклеарен арсенал“ на Соединетите држави.

„Ако внимателно ги погледнеме конфронтирачките воени дејства на непријателските сили… зборот „војна“ стана вистинска реалност, а не апстрактен концепт“, рече Ким.

Нагласил дека нема друг избор освен да продолжи со своите нуклеарни амбиции и да гради подлабоки односи со другите земји кои се противат на САД. Северна Кореја има силни врски и со Кина и со Русија.

Пјонгјанг ја отфрли можноста за обединување со Јужна Кореја и земјата мора суштински да ги промени своите принципи и насока кон Јужна Кореја, рекол Ким.

„Односот меѓу северот и југот повеќе не е роднинска или хомогена врска, туку целосно стана однос меѓу две непријателски земји, две воинствени земји во војна“, рекол севернокорејскиот челник нарекувајќи го Југот „колонизирана земја целосно зависна од Соединетите држави“ за националната одбрана и безбедност.

Ким, исто така, ветил дека ќе ја развие економијата, вклучително и металуршкиот, хемискиот, енергетскиот, машинскиот и железничкиот сектор, остовремено модернизирајќи ги ресурсите за зголемување на производството на пченица.

„Една од клучните цели на политиката е инвестирање во науката и технолошките истражувања во училиштата“, рекол Ким.

Северна Кореја соопшти дека годинава успешно го лансирала својот прв воен шпионски сателит и тестирала нови интерконтинентални балистички ракети (ICBМ) за кои се верува дека имаат дострел со кој може да испорачаат нуклеарни боеви глави на која и да е точка на територијата на Соединетите држави.

Нов реактор во севернокорејскиот нуклеарен комплекс Јонгбјон се чини дека работи за прв пат, соопштија овој месец нуклеарното набљудување на ОН и независните експерти, означувајќи дополнителен потенцијален извор на плутониум за нуклеарно оружје.

Северна Кореја нема тестирано нуклеарно оружје од 2017 година, но во последниве години презеде чекори за да ги обнови операциите на полигонот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.