Шаќир Фетаху е новиот поглавар на Исламската верска заедница

41

Шаќир Фетаху е избран за поглавар на Исламската верска заедница, откако претходниот поглавар Сулејман Реџепи беше разрешен. За изборот на Фетаху гласаа  18 претставници, а тројца беа против неговиот избор.

– Денес е одличен ден за сите муслимани во Република Северна Македонија, денес победи ИВЗ, денес победивме сите, човечкото и конструктивното. Од денес, имаме голема доверба и одговорност да го претставиме исламот во неговиот оригинален и традиционален дух – рече новоизбраниот поглавар на ИВЗ, Фетаху.

Тој додеде дека  ќе биде транспарентен во работењето.

– Нашиот пат ќе биде знаење, транспарентност и неуморна работа во служба на верниците и граѓаните. Тоа ќе биде ИВЗ која со мудрост ќе одговори на сите предизвици што ги носи времето – рече Фетаху.

Фетаху досега беше вршител на должноста реис,  а беше поставен по разрешувањето на Сулејман Реџепи.

Негов противкандидат на изборите  беше Кани Несими, претседател на муфтиството во Тетово.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.