Шампионот на Македонија Еурофарм Пелистер официјално побара место во ЛШ

Шампионот на Македонија во ракомет, Еурофарм Пелистер, и официјално преку Ракометната федерација на Македонија (РФМ) побара „вајлд-карта“ за настап во Лигата на шампионите за сезоната 2024/25. О

Откако Македонија го загуби директното место во елитата, покана од ракометната централа во Виена е единствена шанса за врвен ракомет во нашата земја.

До средината на јуни се очекува да се знаат сите шеснаесет учесници, а на почетокит на јули веќе е закажана ждрепката за групната фаза.

Во конкуренција се уште Бидасоа (Шпанија), Порто (Португалија), Динамо Букурешт (Романија), Загреб (Хрватска), Горење (Словенија)…