Шефот на Хамас е задоволен од напредокот на конфликтот во Газа

Јахија Синвар, лидерот на Хамас во Појасот Газа, наводно е „многу задоволен“ од тековниот конфликт во регионот, објави „Волстрит журнал“.

Во писмото испратено до лидерите на Хамас во Катар и цитирано во објавата, Синвар изрази задоволство од моменталната состојба на работите, укажувајќи дека израелската војска е токму „таму каде што тој сака да биде“.

Пораката што ја пренесе Синвар сугерира дека Хамас е подготвен за каква било потенцијална операција на израелските одбранбени сили (ИДФ) во Рафа, лоцирана во јужниот дел на Појасот Газа. Се чини дека стратегијата на терористичката организација зависи од искористување на цивилните жртви за да се засили меѓународниот притисок врз Израел за запирање на конфликтот.

„Ако заседите на Хамас имаат мали шанси да се спротивстават на израелските тенкови, тие се приспособени на воените цели на Синвар“, пишува Волстрит журнал. Под дневна команда на Мохамед Синвар, братот на Јахија Синвар, борците на Хамас наводно ја смениле тактиката по ноемврискиот прекин на огнот. Тие сега избегнуваат директни конфронтации и наместо тоа прибегнуваат кон тактики како што се поставување стапици со ракетни гранати или имитирање повици за помош на заложници за да ги намамат војниците на ИДФ.

Крајната цел на Хамас, како што е наведено во извештајот, е да ја принуди израелската армија да се повлече предвреме од Газа поради цивилните загуби. Хамас се обидува да излезе од конфликтот со она што го гледа како историска победа, користејќи цивилни жртви за да го обликува меѓународното мислење и да го притисне Израел на отстапки.