Шефот на Мосад вели дека се преговара за ослободување на само 40 заложници

Врховниот израелски функционер вклучен во преговорите за договор за ослободување на заложниците во Газа им рекол на министрите на владата дека ослободувањето на сите 133 заробеници и останати во единствен договор за примирје би било невозможно, а во најдобар случај 40 луѓе би можеле да бидат ослободени.

Шефот на Мосад, Дејвид Барнеа, според вестите на Канал 12, посочил дека при индиректните разговори во Каиро меѓу Израел и Хамас, терористичката група го одбила американскиот предлог за фазен договор и наместо тоа ќе понуди свој план.

„Во овој момент, не можеме да ги вратиме сите заложници“, им рекол Барнеа на министрите во вторникот, за време на состанокот на високо ниво на кој се разговарало за преговорите, објави Канал 12. Тој рекол дека понудата што е сега на маса е „хуманитарен договор за 40 заложници“, мислејќи на жени, деца, постари лица или оние на кои им е потребна медицинска помош.

Извештаите укажуваат дека страните преговараат за фазен договор во кој оние наведени погоре ќе бидат први ослободени, проследено со дополнителни израелски отстапки во замена за женски војници, а потоа машки војници и цивилни мажи и на крајот останките на околу 30-те заложници кои се убиени.

Според извештајот, на министрите им укажано дека постои „мала веројатност“ Хамас да го прифати сегашниот предлог на САД за договор за заложниците и за примирје.

Преговорите што се одржуваат во Каиро со посредство на САД, Египет и Катар имаа за цел да постигнат договор со кој ќе се обезбеди барем привремен, повеќенеделен прекин на огнот за време на кој заложниците ќе бидат ослободени. Се очекува Израел дополнително да ја зголеми хуманитарната помош за Газа и да ослободи стотици палестински затвореници, вклучително и убијци.

Додека Хамас инсистираше секое примирје да биде трајно и сите трупи да се повлечат од Газа, извештаите покажаа дека терористичката група би била подготвена да продолжи со ослободување на 40 заложници пред Израел да се обврзе да стави крај на војната и да ги повлече сите војници.

Сепак, барањето на жителите на Газа да им се дозволи да се вратат на северот на Појасот, на што се противи Израел, останува клучна точка на запирање, според официјални лица.

„Ако нема друг избор освен да се вратат жителите на северна Газа за да се вратат заложниците, тогаш тоа мора да се направи“, рекол министерот за транспорт Мири Регев на состанокот.
„Тие сепак, на крајот, ќе се вратат на север“.

Израелските власти се загрижени дека целосното враќање на северот на Појасот, каде што армијата помина со месеци туркајќи го Хамас од својата моќна база во градот Газа, ќе и даде можност на терористичката група повторно да воспостави контрола.

Израелските власти изјавија за Ројтерс дека Ерусалим се согласил на отстапки за враќање на Палестинците на северот од енклавата, но се верува дека Хамас не сака да постигне договор.

Според американскиот предлог за примирје, Израел треба да дозволи враќање на 150.000 Палестинци во северна Газа без безбедносни проверки.

За возврат, од Хамас ќе се бара да даде список на жени, постари и болни заложници што сè уште ги држи живи.

Според извештаите што ги пренесоа другите телевизиски мрежи во средата, Хамас тврди дека има пристап до помалку од 40 живи заробеници кои не се машки војници или мажи на воена возраст, и затоа ќе го намали бројот на заложници што е подготвен да ги ослободи.

Волстрит журнал, повикувајќи се на посредници, во средата објави дека Хамас го отфрлил американскиот предлог и наместо тоа ќе објави свој сопствен „патоказ“ за ставање крај на војната во Газа.

Весникот објави дека главното прашање на Хамас е тоа што американскиот предлог не вклучува упатување за завршување на војната. Групата наместо тоа, ќе даде свој предлог подоцна оваа недела, врз основа на претходна понуда, објави весникот.

Израелски функционер, цитиран од Журнал, рече дека ниту Израел не стои целосно зад американскиот предлог, за кој смета дека премногу го фаворизира Хамас, но дека е подготвен да ја искористи понудата како основа за разговори.

Во претходен извештај на либанскиот весник Ал-Акбар, цитирајќи „извори вклучени во тековните преговори“, се вели дека Хамас им кажал на Катар и Египет дека не е заинтересиран за каква било понатамошна дискусија освен ако не се исполнат неговите барања.

Шефот на Хамас, Исмаил Ханије, рече дека смртта на тројцата негови синови во израелски воздушен напад, исто така, нема да влијае на позицијата на Хамас.

Зборувајќи за катарската телевизија Ал Џезира, Ханије посочи дека нападот, во кој загинаа тројца негови синови и двајца од неговите внуци, е обид да се смени преговарачкиот став на Хамас.

„Ако мислат дека тоа ќе го принуди Хамас да ги промени своите позиции, тие се во заблуда“, рече тој.

Ниту израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, ниту министерот за одбрана Јоав Галант не биле запознаени со планот за извршување на нападот пред време и за тоа не било разговарано во воениот кабинет, изјави израелски извор за Тајмс оф Израел.

Како резултат на нападот, тековните преговори за привремено примирје во борбите и ослободување на заложниците кои сè уште ги држи Хамас во Газа може да бидат загрозени, рече официјалниот претставник, додавајќи дека сè уште е рано да се знаат целосните импликации.