Шербеџија за Мира Фурлан: Таа беше тешко и неизлечливо болна, беше во кома

Мира Фурлан долго време беше неизлечливо болна и во кома, откри актерот и режисер Раде Шербеџија, откако денеска одекна информацијата за смртта на актерката.

– Често бев во контакт со Мира Фурлан. Кога се вратив од Америка, тогаш поретко, но додека живеев во истиот град, Лос Анџелес, често се гледавме и се дружевме. Што да кажам. Не сум ја видел долго време. Таа долго време беше тешко и неизлечливо болна. Беше во кома. Во тоа време секоја врска со неа беше прекината. Но, на сите ни остана во срце, бидејќи Мира Фурлан, сигурен сум, беше една од најубавите актерки во поранешна Југославија – рече Шербеџија.

Тој се присети на моментот кога го отворале театарот во 2001 година и претставата „Кралот Лир“.

– Ленка и јас ја поканивме да ја глуми Луда, но таа не се осмелуваше да дојде. Беше воодушевена, но не се осмелуваше. Беше премногу ранета, бидејќи како вистинска хероина, таа беше и трагичар во приватниот живот – истакна Шербеџија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.