Шестото продолжение од „Пиратите од Карибите“ без Џони Деп

Продуцентот на „Пиратите од Карибите“ Џери Брукхајмер планира да ја рестартира популарната франшиза, но не планира враќање на Џони Деп.

Како што пренесуваат странските медиуми, продуцентот Брукхајмер во интервју изјавил дека нема да се потпира на враќањето на Деп. Откри дека е полесно да се најдат нови луѓе отколку да се чекаат одредени актери.

Брукхајмер претходно изјави дека Деп нема да има поддршка да се врати за шестиот дел од филмот.

По петтиот дел од „Dead Men Tell No Tales“ во 2017 година, Деп беше дел од судење за клевета со неговата поранешна сопруга, актерката Амбер Херд. Судењето во 2022 година беше голема медиумска приказна, бидејќи Деп успешно го доби случајот против Херд поради објавувањето на извештајот на Вашингтон пост во кој се тврди дека маж сексуално ја нападнал.

И покрај тоа што победи на судењето во САД, Деп загуби слична тужба за клевета против Амбер Херд во Велика Британија.