Шкендија нов лидер на табелата во ПМФЛ

Шкендија е најголем добитник во 30. коло на Прва македонска фудбалска лига. Тетовци ги искористија денешните киксови на Струга ТЛ и на Шкупи и се искачија на првата позиција на три кола пред крајот на домашното првенство.

Значајни бодови во борбата за опстанок освоија Вардар и Воска со гостински победи над директните ривали во долниот дел на табелата.

Резултати на денешните натпревари од 30.коло во ПМФЛ:

Брегалница – Вардар 0:3

Гостивар – Шкупи 2:0

Македонија ЃП – Воска Спорт 0.2

Шкендија – АП Брера 3:2

Силекс – Работнички 0:1

Тиквеш – Струга Трим Лум 3:2.