Шојгу: НАТО ја користи кризата во Украина за да изгради борбени формации во Источна и Централна Европа

Северноатлантската алијанса ја користи украинската криза како изговор за градење на свои групи во Источна и Централна Европа, изјави во четвртокот рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

„НАТО ја користи украинската криза како изговор за градење на своите групи. Започна уште една фаза од проширувањето на алијансата. Се модернизира воената инфраструктура во Источна и Централна Европа, се распоредува ударно оружје, а обемот и интензитетот на заедничките вежбите се зголемуваат“, рече Шојгу на состанокот на министрите за одбрана на ОДКБ.

Тој истакна дека најголемите вежби за оваа година ќе бидат Defender Europe 2023, во кои ќе бидат вклучени земји надвор од блокот.

Друг алармантен аспект, рече Шојгу, е „растечката агресивна реторика и заедничките „нуклеарни мисии“ на земјите на НАТО во Источна Европа за практикување употреба на системи за испорака на нуклеарно оружје, како и надградбата на компонентите на американскиот глобален систем за противракетна одбрана.

„Овде припаѓаат и снабдувањето со муниција со осиромашен ураниум за Украина и обидите за провокации и напади врз руските стратешки објекти“, додаде тој.