Шојгу не зборува заканувачки со западните колеги, туку достоинствено

Официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу разговарал со својот француски колега Себастиен Лекорну не на „претенциозен и заканувачки“ начин, туку на „достоинствен и точен“.

Таа ја коментираше изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за телефонскиот разговор меѓу Шојгу и Лекорну, што според неа, Макрон мислел дека Шојгу зборувал „претенциозно и заканувачки“.

Таа кажа дека ќе се „проучи“ изјавата на руското Министерство за одбрана, но „Русија нема намера да застане церемонијално со оние кои го спонзорираат беззаконието на режимот во Киев, тоа е сигурно“.

Телефонскиот разговор меѓу Лекорну и Шојгу, инициран од Париз, се одржа во средата. Како што соопшти руското Министерство за одбрана, за време на разговорот францускиот министер „упорно се обидувал да го убеди својот руски колега дека Киев и западните земји не се вмешани“ во терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“.

Државите се осврнале и на можноста за испраќање француски војници во Украина. Шефот на рускиот оддел го предупредил својот колега за проблемите со кои ќе се соочи Париз доколку овие планови се реализираат.

Москва укажува дека е подготвена за преговори, но украинските власти воведоа забрана за нив на законодавно ниво. Западот ги игнорира постојаните одбивања на Киев да се вклучи во дијалог. Кремљ изјави дека во моментов нема предуслови ситуацијата во Украина да премине во мирна насока. Тие додаваат дека апсолутен приоритет за Русија останува постигнувањето на целите на специјалната операција, сега тоа е можно само со воени средства.

Како што соопшти Кремљ, ситуацијата во Украина може да се движи во мирна насока, под услов да се земат предвид де факто ситуацијата и новите реалности.

Рускиот претседател Владимир Путин истакна дека ако Киев сака дијалог, тогаш не се потребни театарски гестови – декретот за забрана на преговори со Русија мора да биде откажан. Според него, Москва никогаш не била против решавање на конфликтот во Украина на мирен начин, туку подлежи на руски безбедносни гаранции.