Шојгу: Завршено е повлекувањето на Курдите од северна Сирија

33
© AP Photo/Pavel Golovkin

Русија потврди дека заврши повлекувањето на курдските сили од северниот дел на Сирија.

– Повлекувањето на вооружените единици од територијата во која треба да се формира безбедносен коридор е завршено побрзо од предвиденото, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Повлекувањето на курдските сили почна на 23 октомври, а требаше да заврши денеска.

Врз основа на договорот што минатата недела го постигнаа рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, курдските сили од Единицата за заштита на народот требаа да се повлечат заедно со своето оружје од североисточна Сирија во рок од 150 часа на 30 километри оддалеченост од границата со Турција.

Курдските сили се повлекоа од пограничната зона во која Турција на 9 октомври изврши офанзива врз нив. Офанзивата беше прекината неколку дена во согласност со договорот постигнат помеѓу Анкара и Вашингтон.

Припадници на руската воена полиција и сириската гранична полиција се распоредени во зоната со цел да го олеснат повлекувањето на Курдите.

По истекот на договорот на Путин и Ердоган предвидено е заеднички турски и руски патроли да бидат распоредени во зона оддалечена 10 километри од границата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.