Шпанија им ја ограничува употребата на вода на жителите и туристите

Шпанските туристички региони Андалузија и Каталонија се соочуваат со недостиг од вода поради малите врнежи од дожд, па во текот на претстојното лето имаат намера да ја ограничат потрошувачката на вода за локалното население и туристите, најавија тамошните власти.

Во јануари температурите во крајбрежните региони достигнаа 30 степени Целзиусови, што претходно не било забележано никогаш во јануари, објави метеоролошката служба АЕМЕТ.

„Бидејќи не врнеше во ноември, декември и јануари, се соочуваме со исклучително тешка ситуација“, рече Хуанма Морено, претседател на регионалната влада на Андалузија.

Во најнаселената шпанска провинција, 8,5 милиони жители традиционално живеат од земјоделство и туризам. Во нејзините акумулирани езера, од каде што се снабдуваат домаќинствата со вода, нивото на водата падна на 20 отсто од капацитетот, а некаде под 10 отсто.

„Луѓето мора да бидат подготвени за ограничувања ова лето“, рече Морено.

Владата веќе ја ограничи дневната дозволена потрошувачка на вода за околу 7 милиони жители во Андалузија. На брегот на песочната плажа таму, познат како Коста дел Сол, на жителите им е забрането да ги мијат автомобилите, базените и да ги полеваат градините со вода за пиење. Намалената потрошувачка на вода би можела да ги пречека туристите за четири месеци во одморалиштата Малага и Марбела.

Во Каталонија беа објавени видеа од урнатините кои се појавија од езерото поради нискиот водостој. Домаќинствата во Барселона и околните области од минатиот месец имаат на располагање по 200 литри вода дневно, а наскоро дозволеното количество би можело да падне на 180 литри. Доколку сушата продолжи и во лето, дозволеното количество би било 160 литри.

„Никогаш не сме се соочиле со толку долготрајна суша. Веќе три години не врне толку многу како што треба“, изјави каталонскиот премиер Пере Арагонес.

Каталонија, туристичкиот и индустриски мотор на Шпанија, веќе ги повика жителите и гостите да не се тушираат на јавните базени и спортските објекти, туку дома, со цел да се заштеди вода. Градските улици смеат да се мијат со вода за пиење само во случај на пожар или несреќа. Некои хотели на Коста Брава таму веќе ги полнат своите базени со морска вода.

Секоја од 17-те автономни провинции на Шпанија може да воведе свои мерки, но централната влада во Мадрид има намера да се вклучи во решавањето на алармантната ситуација.

„Ќе направиме сѐ што е во наша моќ за да обезбедиме достапност на вода“, рече вицепремиерката Тереза ​​Рибера.

Шпанската влада размислува за извоз на вода од северот на земјата на медитеранскиот југ каде што недостига и вети дополнителна финансиска поддршка на земјоделците кои седми ден по ред протестираат.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.