(ВИДЕО) Шпанската Ла Лига стартуваше со контроверзен пенал на дербито меѓу омразените ривали

36

Севилја го надигра Бетис во големото андалузиско дерби со кое беше означен рестартот на сезоната во шпанската Примера, но истото ни донесе и една крајно контроверзна ситуација која отвори огромна дебата на Пиринеите.

Домашниот тим славеше на „Санчес Писхуан“ со 2:0, но начинот на кој беше отворен резултатот ги шокираше навивачите на Бетис, а уште повеќе играчите на теренот и самиот Марк Бартра.

Во еден доста секојдневен фудбалски дуело со напаѓачот Де Јонг, Бартра излезе како победник, но судијата Матеу Лахоз процени дека непрописно ги користел лактите и досуди најстрога казна.

Одлуката не беше прегледана и Бартра доби и жолт картон, а поранешниот стопер на Барселона по крајот на дербито не го криеше разочарувањето, бидејќи повеќе од јасно е дека првиот гол беше пресуден за епилогот на дербито.

– Јас скокнав прв, ја добив мојата позиција и тој се удри во моите раце. Тоа е дел од играта, ова е неверојатно. Погледнете ја реакцијата на нивните играчи, никој не бараше пенал. Ова е спорт во кој има контакт, ваков дуел никако не смее да биде пенал. Вакви детали одлучуваат дерби натпревари, судијата не ни помогна со својата одлука, – порача Бартра.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.