Шпанските супермаркети го заклучуваат маслиновото масло поради растот на кражбите во продавниците

Во Шпанија, најголемиот светски производител на маслиново масло, супермаркетите ги затвораат шишињата со најбараните брендови масло за јадење, бидејќи цените се зголемуваат а со тоа расте и бројот на кражбите во продавниците.

Еднолитарските шишиња ладно цеденото маслиново масло се продаваат за дури 14,5 евра во некои супермаркети, со што маслиновото масло се движи во категоријата производи што трговците на мало се вклопуваат со безбедносни ознаки, заедно со алкохолни пијалоци, козметика и апарати.

„Гледаме голем раст на кражби. Маслиновото масло стана идеален производ за крадење“, вели Рубен Наваро, извршен директор на синџирот супермаркети „Tu Super“, кој работи со 30 продавници во шпанската област Андалузија. „.

Цените на маслиновото масло, кои сега официјално изнесуваат 8 евра за литар, се зголемија за 150 отсто во последните две години во Шпанија, бидејќи големата суша на југот од земјата ја наруши бербата на маслинки.

„Организираните криминални банди го крадат маслото за да ја препродаваат“, вели Наваро.

Од септември, во маркетите на „Tu Super“ ги заклучуваат големите шишиња од 5 литри маслиново масло заедно и ги заклучува на полиците за да спречат кражби.

„Тоа е луда, екстремна мерка, но успеа“, рече Наваро.

А „Tu Super“ не е единствениот малопродажен синџир кој зајакнува безбедноста: во некои супермаркети, така во продавниците на „Carrefour“ и „Auchan“ во Мадрид, шишињата од еден литар се опремени со безбедносни ознаки кои персоналот треба да ги отстрани, откако ќе минат на касата.

STC, шпанска компанија која обезбедува решенија против кражба за трговците на мало, забележала 12-кратно зголемување на нарачките ова лето од супермаркетите за уреди за заштита на шишињата со маслиново масло, изјави за Reuters менаџерскиот партнер Салвадор Канонес.

Шпанската полиција откри и кражби на маслиново масло од рафинериите за маслото и во октомври уапси две лица како дел од истрагата за кражба на 56 тони екстра ладно цедено маслиново масло.

Семејствата во Шпанија обично купуваат маслиново масло наголемо за готвење. Порано меѓу најголемите светски потрошувачи на маслиново масло, тие веќе значително го намалија неговото користење. Обемот на продажба на екстра девственото маслиново масло падна за 17 отсто во 12-те месеци до септември годинава, според NielsenIQ.

Додека кражбите на маслинки и масло особено се зголемија, мерките од супермаркетите, исто така, одразуваат поширок пораст на кражбите во продавници. Главната шпанска деловна организација, CEOE, вели дека има зголемување од 30 отсто во повторените кражби насочени кон трговците на мало во 2022 година и дополнителни 12 отсто досега во 2023 година.

Во Шпанија, кражбите на предмети вредни помалку од 400 евра не се казнуваат кривично, освен ако не се работи за повторување на прекршокот.

Наваро вели дека крадците го користат помалиот број вработени во продавниците, а често навредливото и заканувачко однесување на крадците кон работниците го влошува недостигот од работна сила.

„Нашите работници живеат во страв по грабежите… некои од нив дури и поднесуваат о отказ од своите работни места“, вели тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.