Штрајк со глад почна лекарот кој и помогна на ЦИА за убиството на Осама бин Ладен

epa03239618 Jameel Afridi, brother of Dr. Shakeel Afridi, a Pakistani doctor accused of helping the United States find former al-Qaeda leader Osama bin Laden, talks on a cell phone before a press conference in Peshawar, Pakistan, 28 May 2012. Dr. Shakeel Afridi was sentenced to 33 years in prison under treason laws. He was arrested after bin Laden was killed by US special forces in a Pakistani town in May 2011. Afridi was accused of carrying out a fake vaccination campaign on behalf of the CIA, and helping the US intelligence agency track bin Laden. EPA/ARSHAD ARBAB

Пакистанскиот лекар кој им помогна на ЦИА да го пронајде и убие Осама бин Ладен, почна штрајк со глад од неговата затворска ќелија, соопштија денеска неговиот адвокат и семејството.

Шакел Африди со години лежи зад решетките откако неговата програма за лажна вакцинација им помогна на американските агенти да го пронајдат и убијат лидерот на Ал Каеда во 2011 година.

„Се протестира против неправдите и нехуманите ставови што се прават против него и неговото семејство“, рече неговиот брат Jамил Африди по средбата со Африди во затворот во централната провинција Пенџаб. Неговиот адвокат Камар Надем исто така го потврди штрајкот со глад.

Африди доби затворска казна на 33 години во мај 2012 година, откако беше осуден за врски со милитантите, обвинение кое тој секогаш го негираше.

Неговата казна подоцна беше намалена за 10 години.