Шумски пожар во кочанско, горат околу 10 хектари

Шумски пожар е пријавен во атарот на селото Вранинци, Општина Кочани, информира Центарот за управување со кризи.

Гори нискостеблеста шума, а моменталната површина која е зафатена од пожарот е околу 10 хектари.

-На терен интервенира ТППЕ Кочани со 15 пожарникари (од кои 6 се доброволни ПП лица) со 3 ПП возила. Кон местото на пожарот исто така е упатена екипа на ШС „Осогово“ – Кочани од 5 лица со 1 возило Лада Нива, велат од ЦУК.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.