Си Џипинг го покани Путин годинава да ја посети Кина

​Кинескиот претседател Си Џинпинг го покани рускиот претседател Владимир Путин да ја посети Кина оваа година, објави во вторник руската новинска агенција РИА Новости.

Џинпинг го покани во Кина и рускиот премиер Михаил Мишустин и го покани на редовни средби меѓу двајцата шефови на влади, пишува кинеската агенција Ксинхуа.

Кремљ во вторникот објави дека за време на првиот ден од разговорите, Си и Путин „темелно“ размениле мислења, меѓу другото, за мировниот предлог на Кина за Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одби да даде повеќе детали и им рече на новинарите да почекаат заедничка изјава подоцна во вторник, по вториот ден од разговорите на двајцата лидери.

„Во неформалниот дел имаше многу темелна размена на мислења, сериозен разговор“, рече Песков, осврнувајќи се на средбата во понеделник. Тој нагласи дека двајцата лидери разговарале за предлогот на Кина за мир во Украина – документ од 12 точки кој повикува на деескалација и евентуален прекин на огнот.

Путин во понеделникот рече дека внимателно ги проучувал идеите на Кина, ги почитувал и ќе разговара за нив со Си. Кинескиот документ ги поставува општите принципи, но не содржи детален план за тоа како всушност да се стави крај на војната.

Соединетите Држави го отфрлаат, имајќи предвид дека Кина одби да ја осуди руската инвазија и велат дека каков било прекин на огнот во овој момент само ќе ги консолидира руските територијални придобивки и ќе и даде на војската на Путин повеќе време да се регрупира.

Кина се воздржува да го осуди својот сојузник Русија или да ја нарече нејзината агресија „инвазија“. Таа, исто така, ги критикуваше западните санкции против Русија. Киев, кој вели дека војната не може да заврши додека Русија не ги повлече своите сили, е претпазлив во однос на Кина, претпазливо го поздравува мировниот предлог на Пекинг кога беше претставен минатиот месец, пренесе Индекс.хр.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.