Силекс против Карабах од Азербејџан во квалификациите за Лигата на шампионите

19

Познати се паровите во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите за следната сезона. Македонскиот претставник Силекс, кој ќе игра на местото на Вардар, бидејќи „црвено-црните“ поради долговите не добија лиценца, ќе игра против Карабах од Азербејџан. Првиот меч Силекс ќе го игра на гостински терен.

Карабах доминира во првенството на Азербејџан во последните неколку години и има освоено седум титули во низа, а во клупската историја има вкупно осум. Тоа е единствениот тим од оваа земја кој играл во групната фаза од Лигата на шампионите и тоа во 2017-та година.

Вкупно има 36 мечеви во Лигата на шампионите од кои 14 победи, 13 нерешени средби и 9 порази.

Првите мечеви од првото квалификациско коло од ЛШ ќе се играат на 18-ти и 19-ти октомври оваа година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.