Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Јапонија, јавува EMSC.

Земјотресот е регистриран во 12:16 часот по локално време.

Потресот се почустувал во префектурите Ивате, Мијаги и Фукушима, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Епицентарот на земјотресот бил лоциран на брегот на префектурата Фукушима, на околу 40 километри под земја.

Засега нема информации за повредени или материјална штета, а не е издадено ниту предупредување за цунами.