Силен земјотрес ги погоди Маријанските Острови во Тихиот Океан

Земјотрес со интензитет од 7,1 степен според Рихтеровата скала денеска го погоди северниот дел на Маријанските острови во Тихиот Океан, соопшти Американскиот геолошки институт.

Институтот соопшти дека земјотресот се случил на длабочина од 12,4 километри.

Досега не е издадено предупредување за цунами на островите, ниту во околните земји.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.