Силен земјотрес од 4,7 степени го погоди Њујорк

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди американската сојузна држава Њујорк, соопшти Американскиот геолошки институт.

Земјотресот бил почувствуван во делови на Њујорк, Конектикат и Њу Џерси, пренесува „Њујорк пост“. Земјотресот бил длабочина од 10 километри.