Силен земјотрес вечерва ја погоди северна Италија

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер вечерва околу 20 часот ја потресе северна Италија.

Според ЕМСЦ, епицентарот бил на длабочина од 15 километри. Удри на 25 километри од Модена и 10 километри од Карпи Центар.

Засега нема податоци за штети, но голем број италијански граѓани даваат свои впечатоци.

– Забележливо треперење, многу добро се слуша на вториот кат. Мониторот и шишето со вода значително се поместија, напишал еден корисник на 7 километри од епицентарот.

– Тапа врева, а потоа и удар кој го помести креветот – јавуваат други.