Силен земјотрес во Јапонија – издадено предупредување за цунами, па повлечено

Јапонскиот архипелаг Изу денеска беше погоден од земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтер.Официјалните лица веднаш издадоа предупредување за цунами, кое подоцна беше повлечено.

Епицентарот на земјотресот бил на островот Торишима, на околу 580 километри јужно од Токио.

Нема информации за жртви или материјална штета.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.