Силен земјотрес во Аргентина

24

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтерова скала ја погоди провинцијата Сантјаго дел Естеро во северниот дел на Аргентина, соопшти Геолошката служба на САД.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал на околу 126 километри североисточно од административниот центар на провинцијата, градот Сантјаго дел Естеро, на длабочина од 560 километри под површина на земјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.