Силен земјотрес во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на Калифорнија, јави Американската служба за геолошки истражувања.

Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикана материјална штета.

Според американската геолошка служба, епицентарот на потресот бил на 86 километри западно од областа Петролија, а жариштето на ударот бил на длабочина од 2,2 километри.