Силни земјотреси во Италија и Франција

51

Утрово силен земјотрес со јачина од 4.8 степени според рихтер ја погоди централна Италија. Земјотресот се случил на 29км од Фиренца во 3 часот и 37 минути.

По овој земјотрес следуваа и низа послаби на истата локација.

Утрово пред околу час и половина силен земјотрес ја погоди и Албанија. Земјотресот е во Централна Албанија и со јачина од 3.9 степени според Рихтер. Детално епицентарот на земјотресот бил во близина на предходните но сепак на северо-исток од Драч во 5 часот и 29 минути.

Италија и Албанија се на иста полоча со нас, која сеуште никако да се смири од силните земјотреси кои ја погодија Албанија минатиот месец.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.