Силно невреме на југот од САД, шест жртви во Мисисипи

14

Најмалку шест лица погинаа во силното невреме на југот на Мисисипи во кое се оштетени најмалку 300 куќи и една зграда на северот од Луизијана.

Едно лице погина во округот Волтхол, две во Лоренс, а три во округот Џеферсон Дејвис. Сите три округа се наоѓаат на околу еден час возење јужно од Џексон, во близина на Луизијана.

Националната метеоролошка служба соопшти дека силниот ветер минал и низ другите делови на Мисисипи, каде имало и локални торнада.

Гувернерот на Мисисипи, Тејт Риверс, прогласи вонредна состојба во државата бидејќи е погодена и од неколку торнада, јавија американските медиуми.

Од силниот ветар искинати се електричните водови , а врз неколку куќи во Клерксдејл паднале дрвја.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.