Симона Халеп ја заврши вимбалдонската бајка на Кори Гоф

81

Симона Халеп ја заврши бајката на суперталентираната Коко Гоф на Вимблдон и тоа во осминафиналето.

Романката не дозволи изненадуавње и со 6:3 и 6:3 ја елиминираше 15-годишната Американа која беше најпријатното изненадувaње на овој турнир. Халеп го контролираше мечеот и беше на повисоко ниво во решавачките моменти и сосема заслужено обезбеди место во четрвтфиналето на турнирот во Лондон.

Симона ја очекува дуел со Џенг од Кина, додека пак Гоф си оди дома со 176,000 фунти и со статус на млада ѕвезда која многу ветува во иднина.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.