Симона Халеп обвинета за прекршување на правила за допинг

Романската тенисерка Симона Халеп е обвинета за второ прекршување на правилата за допинг поради „неправилности во нејзиниот спортски биолошки пасош – пренесува англискиот BBC, Халеп е суспендирана од октомври откако беше позитивна на нелегална супстанца на УС Опен.

Додатните обвинувања, кои се одвоени од овој случај, се однесуваат на неправилности забележани во нејзиниот спортски биолошки пасош.

Халеп била позитивна на „рокадустат“, лек против анемија кој го стимулира производството на црвени крвни зрнца.

На двократната Грен слем шампионка сега ѝ се заканува нова суспензија, но не се знае на колкав период.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.