Синот на американскиот претседател ги финансирал биолабораториите во Украина

Лаптопот на Хантер Бајден повторно предизвика бура од реакции, бидејќи наводно содржи е-пошта што ги поткрепува тврдењата на руската војска дека синот на американскиот претседател бил вклучен во финансирање на воени истражувања за опасните патогени во биолабораториите во Украина.

Бајден помогнал да се договорат милиони долари за финансирање на Метабиота, изведувач на Пентагон, специјализиран за истражување на патогени кои предизвикуваат пандемија и кои би можеле да се користат како биооружје, објави во петокот британскиот весник Дејли Меил, цитирајќи е-пошта и писма од лаптопот. Синот на претседателот Џо Бајден и неговите партнери во фирмата Росемонт Сенека, исто така, инвестирале 500.000 долари во изведувачот.

Дел документите сугерирале дека интересот на Метабиота за Украина отишол подалеку од истражувањето и правењето пари.

Еден меморандум покажал дека Бајден поднел „научен проект“ во кој се вклучени Метабиота и Бурисма, украинската компанија за природен гас каде Бајден заработил милиони долари како член на одборот. Неговата плата била намалена на половина откако мандатот на неговиот татко како американски потпретседател заврши во јануари 2017 година.

Откритијата доаѓаат еден ден откако руските воени претставници обвинија дека американските агенции и демократите на високо ниво, вклучително и Хантер Бајден, биле вклучени во поддршката на истражувањето за биооружје во Украина. Официјалните лица наведоа документи кои биле запленети од руски војници во поранешната советска република.

Минатата недела, Њујорк Тајмс призна дека лаптопот и неговата содржина се автентични.

Владините записи покажуваат дека на Метабиота и е доделен договор од 18,4 милиони долари од Пентагон, пишува Дејли Меил. Е-поштата покажаа дека Хантер Бајден тврди дека му помага на изведувачот „да добие нови клиенти“, вклучително и владини агенции.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.