Сирија бара од САД да платат за украдената нафта

Сирија ги повика ОН да преземат акција против САД поради нивната окупација на делови од сириска територија, како и незаконското извлекување на природни ресурси во тие области, пишува државниот медиум САНА.

Дамаск, исто така, побара компензација од Вашингтон за, како што рече, „ограбување“ на гасот и нафтата на државата.

Во написот во неделата, САНА цитираше писмо испратено од Министерството за надворешни работи и иселениците на Сирија до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, како и до Албанија, која претседава со Советот за безбедност на ОН во септември. Во него, сириските дипломати го повикаа меѓународното тело да стави крај на кршењето на меѓународното право и Повелбата на ОН од страна на САД, кои незаконски стационираат војници во североисточниот и југоисточниот дел на земјата.

Министерството тврди дека освен ова, Вашингтон и сојузничките милитантни групи се исто така виновни за грабеж на „богатството и стратешките ресурси“ на земјата.

Според проценките наведени во писмото, директната и индиректната штета предизвикана на сириското нафтено и минерално богатство од страна на американската војска од 2011 до 2023 година изнесува 115,2 милијарди долари.

Писмото завршува со барање „американските официјални лица да бидат повикани на одговорност за овие кражби и американската администрација да биде принудена да надомести за нив“. Исто така, повика на повлекување на целиот американски воен персонал од Сирија и враќање на сите нејзини наоѓалишта на нафта и гас под владина контрола.

Кон крајот на минатиот месец, генералот Марк Мили, претседател на Здружениот генералштаб на САД, предвиде дека американското воено присуство во земјата ќе продолжи во догледна иднина. Говорејќи за јорданската телевизија Ал-Мамлака, тој истакна дека Вашингтон „никогаш нема да замине од Блискиот Исток“ како целина. Мили ја наведе опасноста што ја претставуваат остатоците од Исламската држава (ИД, порано ИСИС) во регионот. Тој, исто така, призна дека нафтата е една од клучните причини поради кои САД нема да се повлечат од регионот.

Сирија влезе во конфликт во 2011 година кога опозициските групи се кренаа против владата на претседателот Башар Асад. Во 2015 година, Асад ја покани руската војска да им помогне на неговите сили во борбата против ИД. Вашингтон започна своја воена кампања една година порано, но не на покана на Дамаск.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.